It’s all about awareness

Současná doba nás opět nutí k tomu zpomalit a trávit více času s rodinou, v přírodě, v tichosti a klidu. Opustit věci staré, v této době již nefungující, a začít alespoň něco dělat jinak. A začít bychom měli u sebe. Tím, že se změníme my, začnou se postupně měnit věci kolem nás.

Dnešní svět nás přímo vybízí k tomu, abychom přestali žít věcmi povrchními, abychom se odklonili od vnějšího světa a přiklonili se více k našimu nitru. Čím více času budeme trávit sami se sebou, když hluk vnějšího světa vyměníme za ticho světa vnitřního, když povrchnost vyměníme za hloubku, staneme se vědomějšími bytostmi a postupem času poznáme skutečnou radost a naplnění.

O víkendu jsem byla na procházce v lese a opět jsem byla ohromená tou krásou kolem sebe. Zlatavé listí pomalu poletovalo vzduchem a přistávalo na poklidnou hladinu rybníka, ve které se zrcadlily okolní zlatavě zelené lesy. Sluneční paprsky pomalu ztrácely svou jasnost a hřejivost, nicméně pohled na modré nebe a jemné tóny ptačího zpěvu mě naplňovaly energií a radostí. Ne radostí hlučnou, spíše poklidnou, ale o to hlubší a trvalejší.

Dřív jsem po těchto cestách běhala a okolní přírodu stěží stíhala vnímat. Brala jsem za samozřejmé to, že mám les blízko domu, a nebyla dost vděčná za klid, radost a energii, kterou mi zcela zdarma poskytuje. A přitom mi dával a dává tak mnoho. Jen těžko by šla finančně vyjádřit hodnota energie, kterou mě les naplňuje, a radost, kterou mi přináší. Vím určitě, že nejsem sama.

Právě teď my, kteří máme k přírodě, co se vzdálenosti týče, blíž, můžeme docenit tento ekonomicky řečeno “volný statek“, který, protože je volný, je zdarma k dispozici všem. Až teď je daleko snadnější cítit vděk za to, že je a že dělá tolik pro naše zdraví a well-being. Děláme však dost my pro NĚJ?

Příště, až půjdete do lesa, zkuste se více zaměřit na to, kde jste, a to, co vidíte kolem sebe. Vědomě dýchejte vzduch prosycený vůní mokrého listí, hub nebo jehličí. Zlehka našlapujte po měkoučkém zeleném mechu, dotkněte se kmenu, větví stromů nebo listů keřů. Zkuste se nastavit podzimnímu slunci a vnímejte hřejivé paprsky na vaší tváři. Zastavte se a vnímejte šumění korun stromů, zpěv ptáků a praskání v křoví.

Až budete míjet kolemjdoucího, zkuste se na něj usmát nebo ho pozdravit. Zkuste být přítomní tady a teď a plně vnímejte prostor, vůně a zvuky kolem vás. Čím víc času zde začnete trávit, čím více vědomým se stanete, tím více budete pociťovat to, že jste součástí všeho kolem sebe. Když se pak podíváte na oblohu, ucítíte, že jste součástí nekonečného prostoru a energie, která se dá slovy jen stěží blíže specifikovat.

Tím, že se zaměříme na vnímání současného okamžiku, staneme se postupně vědomým člověkem, který nesleduje jen své cíle, ale žije v souladu s celkem, protože je jeho součástí, protože je jím samým. Pak už nemůže žít na úkor přírody, pak už nemůže přírodu ničit. Je mu jasné, že když má problém příroda, má problém i on.

Protože jsme v minulosti brali plno věcí kolem nás za samozřejmé, je právě teď čas začít si vážit a chránit to, co nám příroda zcela zdarma dává a začít jí něco vracet. Tím, že se zklidníme a začneme naslouchat, pomůžeme nejen naší planetě, ale pomůžeme hlavně sobě samým.

Co v této době opustíte? Co začnete dělat jinak s ohledem na přírodu?

Angličtina je mou vášní, výuka angličtiny mým posláním. Společně a s radostí se posuneme nejen v angličtině ... Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Jak se učit, mít z učení radost a posouvat se dopředu nejen v angličtině. Čtěte eBook zdarma.
  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Potkáme se na Facebooku :)