O strachu

If you can’t stand the heat, stay out of the kitchen! Aneb Kdo se bojí nesmí do lesa. A já do lesa chodím moc ráda 🙂 Neznamená to ale, že se nebojím. Někdy ano, ale vždy se snažím se strachem pracovat a když porovnám (i když se to moc nemá :)), tak se určitě bojím daleko míň než dříve.

Strachu bychom se totiž neměli poddat, ale naopak se snažit rozklíčovat, odkud pochází, a zda má nějaký reálný základ. Ono totiž nejde o les, že ano? Jde většinou o vztahy, práci, peníze, děti … To je najednou strachů!

Jednou v životě jsem zažila autonehodu a zvláštní je, že tehdy jsem se nebála téměř vůbec. Tedy jen v jeden okamžik, kdy jsme se řítili proti betonovému plotu, kde, ač to na první pohled nebylo vidět, byla mohutná železná “íčka“. To byl reálný strach a ačkoliv situace byla skutečně životu nebezpečná, strach mě neparalyzoval a byla jsem schopná rychle a s jasností jednat.

Naproti tomu strach ze změny práce nebo z ukončení vztahu s manželem byl pro mě daleko horší, plíživější, svazující, paralyzující a tím pádem hluboce zatěžující mou psychiku. Už dlouhou dobu jsem věděla, že mě vztah s manželem nenaplňuje, že mi neposkytuje oporu, vzájemné sdílení, souznění a svobodu. Že se pořád musím snažit, bojovat, dávat a zpátky dostávám daleko méně. Dlouhou dobou se rozum snažil vztah udržet a proto nabízel nejrůznější důvody, proč se vztahu zůstávat, a produkoval strach a obavy ze singl života.

Ano, otázky financí, bydlení, vztahu a spolupráce rodičů po rozvodu jsou jistě důležité a hodné posouzení a možná i vytvoření jisté představy o budoucím uspořádání. Ale proč, když myslíme na budoucnost, vidíme věci černěji než by bylo třeba? Proč nevidíme energii nových začátků, oproštění se od problémů dřívějšího soužití, lehkost svobody a přísun radosti, energie a nových zážitků.

It’s a matter of trust. Ano, je to otázka víry. Protože v co věříme, to se stane. Co takhle začít si nastavovat věci jinak? Začít si představovat to nejlepší, co by se mohlo stát? Začít si představovat lehkost bytí bez nikam nevedoucích sporů a hádek, radostné užívání si chvil s dětmi, nové příležitosti, které k nám přijdou. A ony přijdou. Když se totiž jedny dveře zavřou, druhé se otvírají …

Úplně zadarmo to však není – bude to chtít naši energii. Protože je naším zvykem dávat přednost zajetému, stabilnímu a neměnnému. Proto je to těžké. Jenže jestli to neuděláme, umřeme. Nemyslím fyzicky, ale psychicky. Budeme stále ve svém rybníku, ale v rybníku, ve kterém dochází kyslík. Přeskočit přes hráz vyžaduje energii … A víru v to, že náš výlet dobře dopadne. Říkala jsem, it’s a matter of trust 🙂

Jenže!!! Když my aspoň malý krok uděláme, Vesmír nás podpoří. Je to otázka přitažlivosti. Jedna inspirující bytost, kterou na kanálu YouTube poslouchám (Abraham Hicks) v této souvislosti říkala: “Nad gravitací taky nikdo nepochybuje!“ A další přísloví potvrzující výše uvedené: Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. aneb You get what you give.

Takže? Snažme se pravidelně zůstávat v pozitivních vibracích. Každé ráno, když se vzbudíme máme novou možnost. Zůstat v radosti nebo v naštvání. Někdy je to obtížné, ale jak jsem říkala, Vesmír nás podpoří. Každé ráno nám totiž dává novou možnost. A později mnohem víc … A dobrá zpráva je, že časem se to naučíme a stane se to jednodušší a jednodušší. Mohu to tvrdit. Mám to totiž odzkoušené :)))

A strach? Ten se zmenšuje úměrně s naší vírou v dobré. Přichází méně často a dokážeme s ním už pracovat. A nakonec nám zůstane jen pro ty opravdu potřebné chvíle. Protože rosteme. Víme, že vlk sice existuje, ale procento, že ho potkáme v lese, je skutečně malé. A kvůli tomu do lesa chodit nepřestaneme. Alespoň já ne. Co vy?

Tak krásné léto bez strachů …

Angličtina je mou vášní, výuka angličtiny mým posláním. Společně a s radostí se posuneme nejen v angličtině ... Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Jak se učit, mít z učení radost a posouvat se dopředu nejen v angličtině. Čtěte eBook zdarma.
  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Potkáme se na Facebooku :)